bulut akademi 2021 1

taksim danismanlik

taksim danismanlik

ozbay osgb

Sürdürülebilirlikte Zirve “Mermi Kovanının Geri Dönüşümü”

surdurulebilirlikte zirve mermi kovaninin geri donusumu
Mermi Kovanı Nedir? Bu sorunun cevabını “Mermide çekirdeğin ve barutun aynı zamanda da kapsül kısmının bir araya getirilmesi” şeklinde verilebilir.

İçerisindeki silahta ateşlemeyi kolaylaştırdığı için basınca dayalı tasarımı bir yanı açık bir yanı kapalı olarak yapılmıştır. Üzerinde taşıdığı muhteşem bir fizik var. Üretim malzemesi olarak çoğunluğu pirinç, geri kalanı da çinko ve nikelden oluşur. Tabi ilk üretiminden bu yana çok fazla gelişme kat ettiği görülüyor. Üretimi yapılırken malzemelerin değişikliği ve tasarımının yenilenmesi hem daha az hammadde tüketmesini hem de daha işlevli çalışmasını sağlamıştır. Peki mermi kovanın sürdürülebilirliğini hiç duymuş muydunuz?

Düğün, atış poligonları, avcılık, askeri eğitimler ve askeri alanlar, savunma sanayi, güvenlik güçlerinde vb. yerlerde kullanılan farklı çap ve uzunluklardaki mermilerin kullanıldığı görülmektedir. Bu mermilerin kullanımı sonucu, merminin işlevini kaybetmiş kısımlarını (Kovanlarını) atık olarak geride kaldığını ve bu kovanların hurda bazında paraya çevrilebildiğini biliyor muydunuz? İşte boş mermi kovanı ne demek denilir ise akılınıza gelecek cümle bu olsun.

Hurda metal sektöründe boş mermi kovanları “Kovan Hurda Metal” oldukça gelir getiren bir malzemedir. Boş mermi kovan hurda fiyatları piyasası, kilosuna 10-15 lira fiyat biçildiği görülüyor. Tabanca mermisi, tüfek mermisi, otomatik mermisi gibi çeşitli mermiler olabilir. Yani gelir kapısı arayanlara güzel bir yöntem.

Toplanan Kovan Hurda Metal’ler pirinç fabrikasına geri dönüşüm amaçlı gönderilme sistemi uygulanır. Pirinç fabrikasında hammadde olarak giren mermi kovanları, çeşitli mühimmatların yapımında kullanılıyor. Fişek, silahlarda kullanılan disk ve çarklar, çubuklar bu mühimmat içerisinde yer alıyor. Ayrıca pirinç fabrikasından çıkan bu ürünler, çeşitli alanlarda kullanılması için hazırlanıyor. Banyo, mutfak, kapı, otomat torna gibi çeşitli alanlarda yer alır.

Pirinç fabrikasında standart ısılarda kavurma işlemi uygulanıyor. Sonrasında yüksek ısı ile eritme işlemi gerçekleştiriliyor. Eritip sıvı hale gelen Kovan Hurda Metal, içerisine farklı malzemelerin eklenmesi ile daha sağlam hale getirilmektedir. Böylelikle hem bir atığın geri dönüşümü gerçekleşirken hem de milli kazanç elde etmiş olunuyor. Sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık bu kadar kolay.

Yazar: Fatma SEVİM / SustainabiliThink Club- Sürdürülebilir Düşünce Topluluğu

 

Bizleri desteklemek ve tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip ediniz...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedin


sosyal medya twitter
sosyal medya telegramsosyal yousosyal meyda bip

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo