perfect solutions banner

eco2n

solar storage banner

 

solar storage banner

nextgen banner

,rielli kasim banner 1

KAR(BON)DA YÜRÜ İZİNİ BELLİ ETME

karbonda yuru izini belli etme
Dünya Günü.

Eğer Dünya adına böyle bir gün bahşedildiğini fark etmiş olsaydı bize ne tepki verirdi? Güler miydi?

Dünya’nın gülmek gibi bir tepkisinin olup olmadığı tartışmaya açık bir konu olarak bir köşede durabilir ama ne denli olumsuz tepkileri olduğu aşikâr. Yaşamsal her türlü faaliyetimizde Dünya ile bir alma- verme döngüsündeyiz ve tüm bu faaliyetler Dünya’da bir iz bırakıyor. Evet, tam üstüne bastınız! Karbon Ayak İziniz. Dünya’ya bıraktığınız en zararlı iz.

Bu iz ne kadar derine işliyorsa gezegenimize tutunma ihtimalimiz de bir o kadar azalıyor. Peki, bu iz tam olarak neyi ifade ediyor? Yaşamınız boyunca, yaşamınızı devam ettirmek adına yapmış olduğunuz her bir faaliyet için Dünya’ya armağan ettiğiniz CO2 miktarı diyebiliriz. Yakın mesafedeki evinize, okulunuza, iş yerinize yürüyerek gitmek istemediniz ve kullandığınız araçlardan çıkan egzoz gazı atmosfere süzüldü; yediğiniz kekin ambalajını, içtiğiniz suyun şişesini görebileceğiniz en yakın çöp kutusunu buluncaya kadar kendinize yük etmek istemediniz ve doğanın kucağına bıraktınız... Karbonda yürürken izinizi belli ettiniz ve Dünya bunu fark etti, büyük bir tehdit altındayız. Dünya, alıştığımız mevsim normallerinin dışında mevsimler yaşatmaya, su kaynaklarımızı elimizden almaya başladı ve buzulları eritti, asit yağmurları vs. cabası…

Gezegenimizin bu tepkilerinin farkına varan uzmanlar, bıraktığımız izin şiddetini ölçerek elimizde sayısal bir veri bulundurur ve bunu azaltmaya çalışırsak Dünya’nın nispeten bizi bağışlayacağını düşünüyorlar. Sürdürülebilir bir hayata adım atmanın en temel yolu öncelikle Dünya’nın bizi bağışlaması ve ardından bu barışın süregelmesi. Yazının en başında da belirtildiği gibi Dünya’ya ne verirsek onu alırız.

Siz siz olun ne karbonda yürüyün ne de izinizi belli edin. Belki o zaman derdimiz sadece Dünya’nın gülüp gülmediği olur.

Karbon Ayak İzi, dünya, karbondioksit, sürdürülebilir yaşam

 

Yazar: Merve KILIÇARSLAN - SustainabiliThink Club- Sürdürülebilir Düşünce Topluluğu

 

Bizleri desteklemek ve tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip ediniz...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedin


sosyal medya twitter
sosyal medya telegramsosyal yousosyal meyda bip

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo