bulut akademi 2021 1

cevre kazanci teknigi nisan

Himalayalar'da Doğal Yaşam Tehdit Altında

himalayalardadogalyasam09_1Son 10 yılda aralarında uçan kurbağa, dünyanın en küçük geyiği ve ilk kez görülen bir maymun gibi 350 kadar yeni türün keşfedildiği Himalayalar'ın doğusundaki Nepal, Çin, Hindistan, Butan ve Myanmar'ı kapsayan bölgede, doğal hayat tehdit altında...
himalayalardadogalyasam09_1
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yayınlanan raporda, bölgenin doğal ortamının sürdürülemez gelişiminden kaynaklanan baskılarla karşı karşıya bulunduğu belirtilerek, iklim değişikliği, ormanların tahribi, aşırı otlatma, kaçak avcılık ve vahşi yaşamın ticaretinin yapılmasının, dünyanın biyolojik açıdan bu en zengin yerlerinden biri olan bölgeyi tehdit ettiğine işaret edildi.

WWF, "Doğu Himalayalar-Dünyaların Çarpıştığı Yer" adlı raporunda son yarım yüzyılda Güney Asya'nın artan nüfus ve hammadde talebinin sonucu bir baskı dalgasıyla karşı karşıya bulunduğunun altını çizerek, bölgenin sadece yüzde 25'inde doğal yaşamın el değmemiş durumda olduğunu, bunun da bölgeye özgü yegane türlerin 163'ünün tehdit altında bulunduğunu gösterdiğini belirtti.

Bölgede 1998-2008 yıllarında aralarında "uçan kurbağa" olarak bilinen kırmızı ayaklı ağaç kurbağası, 60-80 cm boyutlarındaki dünyanın en küçük geyiği ve son yüzyılda keşfedilen ilk yeni bir makak maymunun bulunduğu 353 yeni türün keşfedildiğini kaydeden WWF, bu türler arasındaki dev bir solucana benzeyen ve yeraltında yaşayan bacaksız amfibyen, "caecilian"ın önemli olduğunu, zira caecilian'ların türlerinin tükendiğini vurguladı. WWF, bölgede ayrıca 242 yeni bitki türünün de aynı dönem içinde keşfedildiğinin altını çizdi.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo