solar storage banner

 

nextgen banner

Kanun Taslağı Hazırlandı: Dere Yatağına İnşaata Hapis Cezası Geliyor

akarsu akisi ihlallerine ceza
Taslakta belirtilen kuralları ihlal edenlere üç aydan bir seneye kadar hapis veya adli para cezası da öngörülüyor

Türkiye’nin yağış alan illerinde sıklıkla görülen taşkınlar problemine ilişkin çalışma hazırlandı. Kanun taslağında akarsu yataklarını kendi çıkarları uğruna bozan kişilerin gözünün yaşına bakılmıyor. Yasa ihlalinde ısrar edenler, hapis ile 5 milyon liraya varan ve katlanan para cezalarına çarptırılacak.

Türkiye gazetesinden Cevdet Fırat Aydoğmuş'un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan taslak kanun ile taşkın konusunda yasak fiiller belirleniyor ve cezai müeyyideler getiriliyor. Buna göre; akarsu yatakları, tescil harici bırakılan alanlar ile taşkın kontrolü maksatlı tesislere; taşkın riski oluşturacak, riski artıracak herhangi bir atık, artık, doğrudan veya dolaylı bırakılması, dökülmesi, depolanması, deşarjı, hafriyat, zehirli, kimyasal, biyolojik atık, radyoaktif veya nükleer atığın konulması yasaklanacak. Buralarda inşa faaliyetleri engellenecek.

Doğal yatağın veya ıslah kesitinin yetkisiz daraltılması, akarsu akışını bozacak herhangi bir müdahale, işgal veya tesislere zarar yeni kanun taslağında söz konusu olamayacak.

Yasak fiilleri işleyenlere 100 bin lira ile 5 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak. Cezalar, yasağın ilk tekrarında 2 kat, 2. ve 3. tekrarında ise 3 kat artırılacak. Cumhurbaşkanı, belirtilen idari para cezası miktarlarını 10 katına kadar artırmaya yetkili olacak. Yine taslakta belirtilen kuralları ihlal edenlere üç aydan bir seneye kadar hapis veya adli para cezası da öngörülüyor.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo