solar storage banner

 

nextgen banner

Atıksu Arıtma Tesisi Tesis Sorumlusu Eğitimleri Başvurusu

aat tesis sorumlusu egitimleri
23.05.2019 tarihli ve 30782 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ kapsamında, kentsel ve endüstriyel atık su arıtma tesislerinde görev yapacak tesis sorumluları için 30 Ekim 2023 tarihinden itibaren, tesis sorumlusu sınıflarına göre farklı tarihleri kapsayacak şekilde atık su arıtma tesisi yeterlilik eğitimi yapılacaktır.

Eğitimler için herhangi bir ücret talep edilmeyecek olup söz konusu eğitimler online (uzaktan) olarak yapılacaktır.

Bu çerçevede, Tesis Sorumlusu Belgesi almak isteyen veya daha önceden aldıkları belgelerini bir üst sınıf için yenilemek isteyen üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun adayların 02-15 Ekim 2023 tarihleri arasında  www.ecbs.cevre.gov.tr  adresinden ulaşılabilen Atıksu Arıtma Tesisi Personel Belgelendirme(AATBEL) uygulamasında istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurup profil kartlarını oluşturarak veya daha önce oluşturdukları profil kartlarını güncelleyerek ön başvurularını Bakanlığımıza iletmeleri gerekmektedir. 15 Ekim 2023’ten itibaren sistem yeni başvurulara kapatılacak olup sadece eksiklik bildirilmesi nedeniyle değerlendirme süreci devam eden başvurular nihailendirilecektir.

Bu kapsamda, Tesis Sorumlusu Belgesi almak veya yenilemek isteyen adaylardan ön başvurusu onaylananlar 19-26 Ekim 2023 tarihleri arasında www.ecbs.cevre.gov.tr aadresi üzerinden AAT Personel Belgelendirme Sistemi ekranına giriş yaparak ön başvuruda kabul edildikleri sınıflar üzerinden eğitim başvurusu yapmaları gerekmektedir. Adaylar, profil kartlarının onaylandığı sınıftan hem endüstriyel hem de kentsel sınıftan eğitimlere başvuru yapabileceklerdir. Bu doğrultuda eğitim başvurusunu tamamlayan tesis sorumlusu adaylar, 30 Ekim–22 Kasım 2023 tarihleri arasında tarihinde gerçekleştirilecek eğitimlere, gerekli üyelik işlemlerini tamamlayarak www.ue.cbs.gov.tr adresinden erişim sağlayacaktır.

Kendilerine tanımlanan eğitimlerin yüzde 100’ünü tamamlayan adaylar sınavlara katılım hakkına sahiptirler.

Bahse konu eğitimler sonunda 25-26 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan sınavların takvimi başvuru yoğunluğuna göre belirlenecek olup ihtiyaç duyulması halinde 2-3 Aralık 2023 tarihleri de sınav takvimine dâhil edilecektir. Sınav takvimine ilişkin bilgiler Genel Müdürlüğümüz internet sitesinden (https://cygm.csb.gov.tr/duyurular) ve www.ecbs.cevre.gov.tr adresi üzerinde yer alan AAT Personel Belgelendirme Sistemi duyurular sayfasından ilerleyen süreçte yayımlanacaktır.

EĞİTİM VE SINAV PROGRAMI

* Sınav takvimi başvuru yoğunluğuna göre belirlenecek olup ihtiyaç duyulması halinde 2-3 Aralık 2023 tarihi sınav takvimine dahil edilecektir.

EĞİTİMLERİN KAPSAMI

Eğitim programı tesis tür ve sınıfına göre oluşturulmuş olup aşağıda yer alan konuları kapsamaktadır. Adaylar bu konuların dışında ayrıca sınavlarda atık su mevzuatından da sorumludurlar.

Eğitimler ve sınav için herhangi bir ücret talep edilmeyecek olup yalnızca sınavda başarılı olanlar Bakanlıkça daha sonra açıklanacak tarihler arasında 200,00.-TL belge ücreti yatıracaktır. Birden fazla belge alacak olanlar her belge için ayrı ücret yatıracaktır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; eğitim başlangıç ve bitiş tarihlerinde, belge ücret yatırma tarihlerinde ve online sınav tarihlerinde değişiklik yapma hakkına sahip olup, yapılacak herhangi bir değişiklik ue.csb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Bu adresten yapılan değişiklik duyurusu tüm adaylara tebliğ yapılmış hükmündedir.

HATIRLATMA:

  1. Atıksu Arıtma Tesisleri işletme sürelerine ilişkin sisteme yüklenmesi gereken tecrübe yazılarına ait format ekte yer almakta olup yazıların atıksu altyapı yönetimi tarafından imzalanıp gönderilmesi gerekmektedir.
  2. Hizmet alımı yöntemiyle işletilen atıksu arıtma tesislerinde tecrübe süresi gösterilmesi durumunda AAT işletme sözleşmenin de sisteme yüklenmesi gerekmektedir
  3.  Kurum tecrübesi ile ilgili sisteme yüklenecek evraklarda Bakanlığımızca değişiklik istenmesi halinde mevcut dosyaların sistemden silinerek yeni belgelerin tek dosya halinde ve PDF formatında yeniden sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Ek:

  1. Resmi yazı formatı indir.

İletişim:
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü

Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo