rielli kasim banner 1

solarex 400x85

taksim danismanlik

rewa banner

solar storage banner

nextgen banner

Yeşil Sertifika Nasıl Alınır, Süreç Nasıl İşliyor

yesil sertifika
Türkiye Çevre Ajansı tarafından verilen ‘Yeşil Sertifika’ süreci ise şöyle işliyor; 

1- Yeşil Sertifika almak isteyen bina/yerleşme sahipleri Yeşil Sertifika Uzmanları ile iletişime geçer.

2- Bina veya yerleşme sahipleri anlaşma sağladıkları Yeşil Sertifika Uzmanı(YESU) ile sözleşme imzalar.

3- Yeşil Sertifika Uzmanları sisteme başvurmak için ‘’yestr.csb.gov.tr'' adresine giriş sağlar. YESU sözleşme ve proje bilgilerini sisteme yükleyip Türkiye Çevre Ajansı’na gönderir.

4-  Başvuru yaptıktan sonra bina veya yerleşme sahibi Türkiye Çevre Ajansı belirlenen kayıt ücreti Emlak Katılım Bankası’na  ( İBAN TR67 0021 1000 0005 6734 5000 05 ) “… Projesi Yeşil Sertifika Kayıt Ücreti” açıklaması ile yatırılır ve dekont Türkiye Çevre Ajansına teslim edilir.

5- Türkiye Çevre Ajansı evraklar tam ise Yes-TR üzerinden yapılan başvuruyu onaylar.

6- Başvuru onaylandıktan sonra YESU modüllere ait kriterlerin kanıt belgelerini Yes-TR üzerinden sisteme yükleyerek Türkiye Çevre Ajansı’na gönderir.

7- Kanıt belgeler ilgili Yeşil Sertifika Değerlendirme Uzmanları (YESDU) tarafından incelenir ve puanlaması yapılarak taslak sertifikayı YESU ile paylaşır.

8- Sertifika için gerekli kriterler sağlanıyorsa  onaylanır ve çıktısını YESDU’ların ıslak imzasına açar.

9- Türkiye Çevre Ajansı belirlenen sertifikasyon ücreti Emlak Katılım Bankası’na  ( IBAN TR67 0021 1000 0005 6734 5000 05 ) “………. Projesi Yeşil Sertifika Sertifikasyon Ücreti” açıklaması ile yatırılır ve dekont Türkiye Çevre Ajansı’na teslim edilir.

10- Sertifika imzalanarak sahibine gönderilir ve Yes-TR veritabanında sisteme kaydedilir.

Yeşil Yarınlar İçin Yeşil Sertifika

Bina ya da yerleşiminizin yeşil bina özellikleri taşıdığını onaylayan, belli standartları yerine getirenlerin kullanmaya hak kazandığı Yeşil Sertifika’ya siz de başvurabilir; çevre dostu yapınızla sosyal, çevresel ve ekonomik performanstan ileri düzeyde yararlanabiliriz.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo