bulut akademi 2021 1

taksim danismanlik

taksim danismanlik

ozbay osgb

“Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik”

cevre mevzuati inceleme 01 11 2022
Çevre yönetimi hizmetlerinin daha etkin ve verimli olabilmesi için hazırlanan Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik 01/11/2022 tarihli ve 32000 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile;

Çevre yönetimi hizmeti veren personelin ve çevre danışmanlık firmalarının niteliği ve niceliği, çalışma koşulları, danışmanlık ücretleri, yeni mezun istihdam edilmesi gibi hususlar hüküm altına alındı.

Çevre yönetimi hizmeti alanında mevcut 674 çevre danışmanlık firmasına ve yeni açılacak firmalara ek kriterler getirildi.

Bu kapsamda bazı kriterler;

  • Çevre Danışmanlık Firması Yeterlik Belgesi başvurularından önce, firma ofisinin fiziksel şartlarının uygun olduğuna ilişkin “Yer Uygunluk Yazısı” zorunluluğu getirildi.
  • Çevre danışmanlık firmaları tarafından işletmelere verilen çevre yönetimi hizmeti karşılığı işletmelerce ödenecek hizmet bedelinin standart hale getirilmesi ile hizmet verenler arasındaki haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla, işletmeler ile firmalar arasında yapılacak sözleşmelerin Bakanlığımızca belirlenen Asgari Fiyat Tarifesi üzerinden yapılması koşulu getirildi.
  • Firmada çalışacak personel sayısında artışa gidilerek, yeni mezun istihdamının önü açıldı.
  • İşletmede meydana gelecek çevre ile ilgili uygunsuzluğun çevresel etkisinin önemine göre en geç 90 gün içinde giderilmesi zorunluluğu getirildi.
  •  Personelin çalıştığı firmada sadece çevre mevzuatı kapsamında çalışması sağlanarak çevre yönetimi hizmetinin kalitesinin artırılması yönünde hükümler eklendi.

Tüm ilgililere duyurulur.

GÜNCEL ÇEVRE MEVZUATINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo