bulut akademi 2021 1

cevre kazanci teknigi nisan

6.Türkiye Çevre Durum Raporu Türkçe ve İngilizce Çevirisi Yayınlandı

6 turkiye cevre durum raporu 2021
Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (10.07.2018/30474) gereğince "çevre durum raporlarını hazırlamak" görevi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmiştir.

Bu çerçevede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına, Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 4 (dört) yılda bir Türkiye Çevre Durum Raporu hazırlanmaktadır.

Karar vericilere yol göstermek; ait olduğu döneme dair genel bir bakış¸ açısı sağlamak, çevrenin mevcut durumunu ortaya koymak ve kendisinden önceki ve sonraki dönemlerin karşılaştırmasını yapmak gibi amaçlara hizmet etmek ic¸in hazırlanan Türkiye Çevre Durum Raporları’nın ilki 1997 yılında “Türkiye’nin Çevre Atlası” adıyla yayınlanmış¸ olup gelinen süreçte 6'ncısı hazırlanmıştır.   

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimlerinin yanı sıra; başta Türkiye İstatistik Kurumu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, olmak üzere diğer kurumlar da önemli bilgi ve veri sağlayıcıları olmuştur.

2016-2019 yıllarını kapsamakla birlikte raporda bazı sektörler için 2014 ve 2020 yıllarına dair veri ve bilgiler de içeren “6. Türkiye Çevre Durum Raporu’’ kitabının basımı dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Raporda, ülkemizde çevre durum raporlama çalışmaları ile genel bakış¸ bölümlerinden sonra sırası ile; Hava, İklim Değişikliği, Su ve Atık Su Yönetimi, Atık, Kimyasalların Yönetimi, Doğa Koruma ve Biyolojik Çeşitlilik, Arazi Kullanımı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kurumsal Yapı ve Gerçekleştirilen Çalışmalar ve son olarak da Çevresel Harcamalar ve Mali Sorumluluk Sigortası başlıkları yer almaktadır.

6. Türkiye Çevre Durum Raporuna ulaşmak için tıklayınız.

Söz konusu yayının, İngilizce diline tercümesi gerçekleştirilmiştir. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

 

Bizleri desteklemek ve tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedin


sosyal medya twitter
sosyal medya telegramsosyal yousosyal meyda bip

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo