bulut akademi 2021 1

cevre kazanci teknigi nisan

Buzullar Eriyor, Ada Ülkeleri Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

buzullar eriyor 2021
Kış ortasında bahar sıcakları yaşanırken, yaz aylarında da şiddetli yağışlar etkisini gösteriyor.

Küresel ısınma sebebiyle buz kütlelerinin erimesi birçok ada ülkesini yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.Küresel ısınma nedeniyle ortalama sıcaklık artıyor, buna bağlı olarak buz kütleleri eriyor ve deniz seviyesi  yükseliyor. Veriler 1900'ün başından bu yana deniz seviyesinde düzenli artış yaşandığını ortaya koyuyor.

Ada ülkeleri yok olma tehlikesinde

Bu yüzyılın sonunda sıcaklıkların 3 derece artması durumunda deniz seviyesi de 5 metreye kadar yükselebilir. Birçok ada ülkesi de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

 

Su kıtlığı krizi

Küresel ısınmanın tetiklediği iklim değişikliği gıda ve besin kaynaklarında da düzensizliğe neden oluyor. Sıcaklıkların yükselmesi, su kıtlığı, toprak erozyonu, bitki örtüsü kaybı ve orman yangınlarında artışa yol açıyor. Bu büyük krizin eşiğinde çevreciler liderleri uyarıyor:

"Boş sözler vermek yerine, bilim insanlarının uyarılarını dinleyin ve konuya küresel bir kriz algısıyla yaklaşın."

 

Su kaynaklarının artırılması çalışmalarına hız

Avrupa Birliği, 2019 tarihli Avrupa Yeşil Mutabakatı ile karbon emisyonlarının azaltılmasını hedefliyor. Bu kapsamda teknoloji, inovasyon, çevre ve iklimsel biyoçeşitlilik ile finansman düzenlemesine girişiyor. ABD Başkanı Joe Biden'ın küresel ısınmaya karşı uluslararası ortak çerçeveyi belirleyen Paris Antlaşmasına dönme kararı da umutları artırıyor. Yenilenebilir enerjiye yönelmek hayati önem taşıyor. Su kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmalara da hız verilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

 

Kaynak: TRT Haber

 

Bizleri desteklemek ve tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip ediniz...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedin


sosyal medya twitter
sosyal medya telegramsosyal yousosyal meyda bip

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo