bulut akademi 2021 1

cevre kazanci teknigi nisan

NASA, iklim değişikliğinin dünyayı nasıl etkilediğini gösteren fotoğraflar paylaştı

nasa iklim degisikligi
NASA, 500'den fazla uydudan çekilmiş fotoğrafla küresel iklim değişikliğinin etkilerini gözler önüne serdi.

Bazı görüntüler insan faaliyetlerinin ve gelişiminin etkisini açıkça gösteriyor.

Onlarca yıl arayla yapılan öncesi ve sonrası fotoğraf çekimleri toplamda 500’den fazla görüntüden oluşan bir koleksiyon yarattı. Böylece NASA Dünya’daki iklim değişikliğinin gerçekliğinin daha iyi anlaşılması için fotoğraflarla bu durumu tespit etti.

Sözcü'de yer alan habere göre Uzaydan çekilen ve "Değişim Görüntüleri" olarak adlandırılan fotoğraflar, iklim değişikliği, kentleşme, sel ve yangınlarla ilgili gelinen noktayı çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Yeni Zelanda’da buzulların küçülmesi, Sahra Çölü’nde kar, Kanada’da eriyen buz ve Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Çin’in Wuhan kentinde seyahatlerin azaltılması görülebiliyor. 

pakistan sel felaketi oncesi

Pakistan’da yaşana sel felaketinin öncesi

Yüksek çözünürlükteki halleri NASA’nın internet sitesinde görülebilen fotoğraflar; İzlanda’daki Ok Buzulu’nun tamamen eridiğini, Arjantin’i yakan orman yangınlarını ve Pakistan’da muson selini gösteriyor. Görüntülerin yarısı doğal afet, yangın, sel vb olay gerçekleşmeden önce çekilmiş. Diğer yarısı ise olaydan sonra aynı yerin durumunu gösteriyor.

pakistan sel felaketi sonrasi 

Pakistan’da yaşana sel felaketinin sonrası

 

1984 ve 2020’de fotoğraflanan Arktik deniz buzunun görüntüleri, donmuş bölgedeki gözle görülür değişikliği resmen gösteriyor. 36 yıldaki değişimin ne kadar ciddi olduğu ortada.

Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi (NSIDC) araştırmacıları, 2020’nin 42 yıllık uydu kayıtları tarihindeki en düşük ikinci Kuzey Kutup deniz buzunu gördüğünü açıkladı. NSIDC Direktörü Mark Serreze, Eylül 2020’de rakamlar açıklandığında, “Bu çifte bir felaket” dedi.

arktik deniz buzunun goruntuleri oncesi

Arktik deniz buzunun görüntüleri – Öncesi

NASA bilim adamı Joey Comiso, “Bu düşüşü gözlemlediğimiz hızda, Kuzey Kutbu’ndaki yaz deniz buzunun bu yüzyılda tamamen yok olması ihtimali çok muhtemeldir” dedi.

arktik deniz buzunun goruntuleri sonrasi

 

Kuzey Kutbu’nda buzlar küçülürken, NASA Aralık 2016’da Sahra Çölü’nün kenarına nadiren düşen kar yağışı görüntülerini kaydetti.

Görüntüler, yan yana veya kaydırarak karşılaştırabileceğiniz NASA web sitesinde etkileşimli bir galeri olarak paylaşıldı. NASA’ya göre bu durumun bazıları iklim değişikliğiyle ilgili, bazıları ise iklimle alakalı değil.

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedin


sosyal medya twitter
sosyal medya telegramsosyal you

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo