bulut akademi 2021 1

cevre kazanci teknigi nisan

İklim Krizi nedeniyle Hazar Denizinde Küçülme Olabilir

iklim krizi nedeniyle hazar denizinde kuculme olabilir
Bilim insanları, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile birlikte artan sıcaklığın on yıllar içinde Hazar Denizi'nin küçülmesine sebep olabileceğini açıkladı.

Avrupa ve Asya arasında uzanan ve Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan'a kıyısı bulunan Hazar Denizi, dünyanın en büyük iç su kütlesine sahip.

Hazar Denizi'nin su seviyesi, tarım gibi insani süreçler ve bölgedeki yağışları periyodik olarak etkileyen iklim değişikliği nedeniyle geçen yüzyılda değişime uğradı.

HAZAR DENİZİ TAMAMİYLE YOK OLABİLİR

Bilim insanları, artan sıcaklıkların Hazar Denizi'ndeki buharlaşma oranını artırabileceği ve bunun uzun vadede su seviyesinin azalmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Ayrıca araştırmacılara göre bu durum,  yerel halk ve vahşi yaşam için "yıkıcı" etkilere yol açabilir.

Hazar Denizi'ndeki su seviyesinin, gelecekteki sera gazı salımı oranına bağlı olarak, 2020'den 2100 yılına kadar 9 ila 18 metre arasında azalabileceği tespit edildi.

Çalışmaya göre 9 metrelik düşüş, deniz yüzeyinin yüzde 23, 18 metrelik düşüşse yüzde 34 küçülmesine neden olacak.

Deniz biyoçeşitliliği üzerine araştırmalar yapan Dr. Frank Wesselingh, "Bu tahminler doğruysa, özellikle bölgede yaşayan halk açısından sonuçlar çok büyük olacak. Kuzey Hazar civarındaki önemli balıkçılık alanlarının çoğu yok olabilir.

Hazar Denizi boyunca tüm kıyı bölgesi kuruyarak bütün kıyı kaynaklarını ve limanları tehdit edebilir." ifadelerini kullandı.

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedinsosyal medya twittersosyal medya telegramsosyal you

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo