bulut akademi 2021 1

rielli 02 2021

İngiltere'de Hava Kirliliği İlk Kez Ölüm Sebebi Olarak Kayıtlara Geçti

londra hava kirliligi
İngiltere'de 2013 yılında hayatını kaybeden Ella Adoo-Kissi-Debrah'ın ölüm nedenlerinden biri hava kirliliği oldu. Böylece hava kirliliği resmi kayıtlarda ilk kez ölüm nedeni olarak işlendi.

İngiltere'de 2013 yılında geçirdiği astım kriziyle hayatını kaybeden küçük kız tarihe geçti. 

Londra'nın en yoğun yollarından birinin yakınında yaşayan Ella Adoo-Kissi-Debrah, geçirdiği şiddetli astım krizinin ardından öldü. 

Küçük Ella'nın ailesi çocuklarının ölümünden hava kirliliğini sorumlu tuttu ve kayıtların düzeltilmesi için yasal yollara başvurdu. 

Aile uzun yıllar süren mücadeleyi kazandı ve hava kirliliği İngiltere'de ilk kez resmi kayıtlara ölüm sebebi olarak yazıldı.

30'dan Fazla Kriz Geçirdi

Üç yıl boyunca tekrarlayan ve otuzdan fazla kez kriz geçirerek hastaneye yatırılan 9 yaşındaki İngiliz kız için İngiliz mahkemeleri hava kirliliğinden hayatını kaybedip kaybetmediğine dair soruşturma başlatmıştı. Küçük Ella'nın 27 kere hastaneye yatırıldığı ortaya çıkmıştı.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın işlek caddelerinden South Circular'a otuz metre mesafede yaşayan kız için 2014 yılında yapılan ilk çalışma sonrası, ölüm sebebi şiddetli astımın neden olduğu akut solunum yetmezliği olarak belirtilmişti.

2018 yılına dair yayınlanan raporda ölüm sebebinde hava kirliliğine dair yeni kanıtlar bulunurken 2019 yılında şiddetli astımın neden olduğu akut solunum yetmezliği kararı iptal edilmişti.

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedinsosyal medya twittersosyal medya telegram

 

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo