artemis banner nisan 2020

Tümüyle geri dönüştürülebilen kağıt şişede Johnnie Walker devri

kagit sisede johnnie walker devri
Çevreci politikalara geçen alkollü içki üreticisi Diageo Plc, en meşhur İskoç viskisini gelecek yıl karton şişede satışa sunacak.

 Dünyanın en büyük alkollü içki üreticisi Diageo Plc, genelde cam şişede satılan Johnnie Walker İskoç viskisini 2021'in başlarından itibaren plastikten tümüyle azade karton şişelerde piyasaya süreceğini duyurdu.

Caam şişe üretiminde karbon emisyonu

Çevreci politikalar uygulayan Diageo, 200 yıllık Johnnie Walker markası için yeni çevre dostu paketlemeye geçeceğini açıkladı.

Markalarında daha az plastik kullanmaya çalıştığını ve cam şişe üretiminde fazla enerji tüketiminin karbon salımına yol açtığını söyleyen içki devi, kağıttan şişe üretimi için Pulpex adında bir şirketin kuruluşuna ortak olacağını, bunun Unilever ve PepsiCo. için de üretim yapacağını belirtti.

Amaç, tüketicinin şişeyi doğrudan geri dönüşüme sokması

2021 baharında denenmeye başlanacak kağıt viski şişelerinin ağaç hamurundan yapılacağını, tümüyle geri dönüştürülebilir olacağını ve içinde plastik astar olmayacağını kaydeden Londra merkezli çok uluslu şirket, amacın tüketicinin şişeyi doğrudan geri dönüşüme sokması olduğunu vurguladı.

Kağıt şişe şarap ve bira 

Yine Britanya merkezli Frugalpac da geri dönüştürülen kağıttan karton şarap şişesi üretiyor. 

Danimarka merkezli Carlsberg de karton bira şisesine geçme sürecinde.

Ancak ABD merkezli meşrubat devi Coca-Cola, ocak ayında tüketici talebini gerekçe göstererek tek kullanımlık plastik şişeden vazgeçmeyeceğini açıklamıştı.

ING analistlerine göre Avrupa'da 2018'de yiyecek ve içecek ambalajlarında 8.2 milyon ton plastik kullanıldı.

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedinsosyal medya twittersosyal medya telegram

 

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo