artemis banner nisan 2020

"Denizcilik Atıkları Uygulaması" hakkındaki genelge yayımlandı.

denizcilik atiklari uygulamasi hakkindaki genelge
Gemilerden kaynakların atıkların çevrimiçi uygulamalar ile eşzamanlı takibi sağlanarak denizlerin korunması için daha sıkı tedbirler alınması amacıyla 8 Temmuz 2020 tarihli ve 2020/20 sayılı Denizcilik Atıkları Uygulaması Hakkında Genelge yayımlanmıştır.

- Genelge ile; gemilerden kaynaklanan atık ya da yük artıklarının lisanslı bir atık kabul tesisine veya atık alım gemilerine verilmesi ve bertarafa gönderilmesine kadar olan tüm süreç Denizcilik Atıkları Uygulaması ile anlık ve çevrimiçi olarak izlenecek, böylece, gemi kaynaklı oluşabilecek deniz kirliliklerinin de önlenmesi sağlanacaktır.

- Limandan ayrıldıktan sonra aynı gün içerisinde faaliyetini tamamlayarak limana dönen ticari gemilere, sportif, gezi amaçlı kullanılan gemilere ve balıkçı gemilerine, limana döndükleri günü takip eden 48 saat içerisinde atıklarını Mavi Kart Sistemine işletmeleri, atık kabul tesisi veya atık alma gemisine atıklarını verme zorunluluğu getirilmiştir.

- Atık motor yağı dışında atık üretecek bir donanımı bulunmayan deniz araçları ise genelge kapsamı dışına çıkarıldı, böylece küçük balıkçı tekneleri gibi deniz araçlarına kesilebilecek cezalar ve mağduriyetler de engellenmiştir.

Genelge ile, gemilerden kaynaklanan atıkların yönetimi için kullanılan Gemi Atık Takip Sistemi ile Mavi Kart Sistemi uygulamaları güncellenerek Denizcilik Atıkları Uygulaması (DAU) adı altında tek bir uygulamada birleştirilmiş ve böylece bürokrasi azaltılmıştır.

Ayrıca uygulamaların birleştirilmesiyle atık transfer formu ve mavi kart basımı işlemleri de kaldırılmış, işlemlerin çevrimiçi ortamda dijital olarak yürütülmesi ve eşzamanlı takip edilmesi sağlanmış, böylece kağıt kullanımı ve plastik kart kullanımları da ortadan kaldırılmıştır.

Denizcilik Atıkları Uygulaması (DAU) ile gemi atıklarının takibi konusunda yetki devri yapılmış olan Belediyeler ve Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri de aynı uygulama üzerinden gemilerin atık verme işlemlerini eşzamanlı takip edecek, gerekli denetimleri gerçekleştirebileceklerdir.

Marpol Sözleşmesi kapsamı dışında kalan yat ve tekne gibi küçük deniz araçlarının atıklarının takibini amaçlayan Mavi Kart Sistemi, Denizcilik Atıkları Uygulaması altında tamamen çevrimiçi olarak yürütülecektir. Bu şekilde tekneler, en yakın kıyı tesisine giderek ücretsiz olarak mavi kart sistemine kayıt olabileceklerdir.

Denizcilik Atıkları Uygulaması hakkındaki Genelge metnine ulaşmak için tıklayınız.

GÜNCEL ÇEVRE MEVZUATINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedinsosyal medya twittersosyal medya telegram

 

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo