artemis aritim 2020

Davos 2020 sona erdi: Net Sonuç Yine Yok!

davos 2020 sona erdi 2020 haber
Her yıl İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) cuma günü sona erdi.

Dünya liderlerinin ve büyük iç çevrelerinin bir araya gelerek dünya ekonomisine ve uluslararası açıdan karşılaşılan ciddi problemlere dair farklı başlıkların tartışıldığı zirvede iklim krizinin nasıl ele alınacağına yönelik kafa karışıklığı öne çıktı.

Her ne kadar iklim değişikliğiyle mücadele açısından WEF'in 1 trilyon ağaç yetiştirme, onarma ve koruma amacıyla girişim başlattığı duyurulsa da, Greenpeace'in zirve öncesi hazırladığı rapor Davos 2020'ye katılan bazı kurumların Paris İklim Anlaşması'ndan bu yana fosil yakıtlara 1,4 trilyon dolar (yaklaşık 8 trilyon 304 milyar TL) yatırım yaptığını ortaya koymuştu.  Zirvenin kapanışından önce iki önemli uluslararası figürün, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin'in yönettiği tartışma bu zıtlığı tekrar ortaya çıkardı. Bu hafta iklim aktivisti Greta Thunberg'in konuya dair yeterliliğini sorgulayan Mnuchin, dinleyicilere iklim değişikliğini analiz etme ve frenleme konusunda uzun vadeli planlamanın yetersiz olduğunu belirtti. Öte yandan Lagarde bu düşünceye katılmadığını ifade ederek iklim değişikliğinin uluslararası piyasalar açısından yarattığı riskin ele alınmasının hayli kritik olduğunu söyledi. Lagarde, iklim değişikliğine dair "öngörüde bulunmanın mümkün" olduğunu belirterek etkilerinin "yumuşatılabileceğini" söyledi.  İki figürün yürüttüğü tartışma aynı zamanda Avrupa ve ABD'nin mevcut yönetimlerinin konuyu farklı biçimde ele alma tarzlarını da ortaya koyuyor. ABD'nin eski başkan yardımcısı Demokrat Al Gore da iklim krizini 11 Eylül saldırılarıyla kıyaslayarak krizin pek çok kişinin belirttiğinden "çok daha kötü" olduğunu ifade etti.

AVANTAJA DÖNÜŞTÜRDÜLER

Zirvenin son gününde de bir protesto eylemi gerçekleştiren 17 yaşındaki aktivist Greta Thunberg ve destekçileri ABD Başkanı Trump ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin kendilerine yönelik eleştirilerini avantaja dönüştürmeyi başardı ve kesinlikle seslerini dünyaya duyurdular. Her ne kadar Trump, çevreye duyarlı olduğunu, ABD’nin gezegen için bir tirilyon ağaç dikilmesini desteklediğini söylese de, genç aktivistleri daha fazla dinlemesi gerektiği eleştirisinden kaçamadı. Zaten Thunberg de Trump’ın bu çıkışını ‘boş laflar, boş vaatler’ sözleriyle değerlendirerek, çevre için hemen şimdi harekete geçilmesi gerektiği yönündeki söyleminde ısrar etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaptığı konuşmada çevrecilere sahip çıktı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen AB’nin 2050’ye kadar karbon emisyonunu azaltmaya yönelik Yeşil Anlaşması’nı gündeme getirdi. Zirvenin öne çıkan konularından biri de yapay zeka ve insanlığın geleceği oldu. ABD-AB arasındaki ticaret anlaşması ve dijital şirketlerin vergilendirilmesi konusundaki tartışmalara ilişkin ise kayda değer bir mesafe alınamadı. Trump yönetimi Avrupalı otomobillere yüzde 25 vergi tehdidini yeniledi.

Pin It

Destekleyenler