Türkiye'de Hava Kirliliği Problemi Kritik Seviyede

turkiyede-hava-kirliligi-2018haberTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Türkiye'deki hava kirliliği sorununun güncel durumunu inceleyen 2017 yılı Hava Kirliği Raporu'nu yayınladı.

 

2018 YILINI KAPSAYAN 2872 SAYILI ÇEVRE KANUNU UYARINCA VERİLECEK İDARİ PARA CEZALARI TEBLİĞİ YAYIMLANMIŞTIR

csb-2018-idari-para-cezalari-2017haber2018 YILINI KAPSAYAN 2872 SAYILI ÇEVRE KANUNU UYARINCA VERİLECEK İDARİ PARA CEZALARI TEBLİĞİ YAYIMLANMIŞTIR. 

Güncel Çevre Mevzuatına ulaşmak ve takip etmek için sitemizdeki Çevre Mevzuatı bölümüne bakabilirsiniz.

İlgili alana gitmek için tıklayınız; 

http://www.cevremuhendisligi.org/index.php/cevre-aktuel/cevre-mevzuati

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 25 İlin Gürültü Haritasını Hazırladı

csb-gurultu-haritasi-hazirladi-2017haberÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, kentlerde akustik planlamanın yapılması, sessiz ve sakin alanların korunması amacıyla 66 ilde hazırlanması planlanan stratejik gürültü haritalarından 25'inin 2017'de tamamlandığını, 41 ilde ise çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

 

İklim mültecileri Avrupa yolcusu

iklim-multecileri-avrupa-yolcusu-2017haberSıcaklık 20 derecenin üzerine çıkınca göç de artıyor...


Bilim insanları, iklim değişikliğinin Avrupa’ya daha çok göç getirmesini beklediklerini açıkladı. 2000 ve 2014 yılları arasında 103 ülkeden AB ülkelerine yapılan sığınma başvurularını inceleyen araştırmacılar, başvurulardaki dalgalanmalar ile hava durumu anormallikleri arasında istatistiksel bir ilişki bulduklarını söyledi.

Araştırmacılar, göç sayısı ve sığınma başvurularının, yaşadıkları ülkedeki ortalama sıcaklığın 20 dereceden çok daha yukarılara çıktığı zaman arttığı sonucuna ulaştılar.

Almanya’daki İklim Etki Araştırması Potsdam Enstitüsü’nden Jacob Schewe, bu araştırmanın sıcaklık ve uluslararası göç arasında küresel ölçekte bir bağ oluşturan ilk araştırma olduğunu söyledi. Yıllık ortalama 351 bin başvuru incelenerek hazırlanan araştırmada, AB’ye sığınma talep edenlerin sayısının küresel ısınma yavaşlasa dahi artacağı verilerine ulaşıldı.

Üç katına çıkacak

Sera gazı emisyonları böyle devam ederse yüzyılın sonuna doğru sığınma başvurularının 3 katına çıkacağı belirtildi. Araştırma, ekonomik sıkıntıların çoğu Avrupa ülkesine sığınma için zemin oluşturmadığı sonuçlarına ulaşırken, sıcaklık artışlarının olduğu ülkelerden gelen sığınma taleplerinin arttığını tespit etti. 

 

Sayfa 7 / 164

Forum'dan Son Mesajlar...

Lütfen Giriş Yapın

Sadece topluluk üyeleri forum konularına katılabilir. Kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız.